Azərbaycan Ravvinlər Məhkəməsi haqqında
Azərbaycanın Ravvinlər Məhkəməsi 2023-cü ildə Baş Hakim, Rabbi Yaakov Hotoveli və  Sefarad Yəhudilərinin Bakı dini İcmasının sədri və baş Ravvini Zamir İsayev tərəfindən təsis edilib.
Məhkəmə Sefarad yəhudilərinin Bakı Dini icmasının tərkibində fəaliyyət göstərir.
Azərbaycanın ravvinlər məhkəməsi İsrailin baş ravvinliyi nəzdində Qiyur və Boşanma üzrə “Dünya Ravvinlər Məhkəmələrinin Tanınma Komitəsi” tərəfindən tanınıb.
Ravvinlər dini məhkəməsi yəhudi icmasının üzvlərinə yəhudi qanunlarına və ənənələrinə uyğun yaşamağa kömək edən və yəhudi ictimai həyatında yer tutan ən mühüm orqandır. Məhkəmənin yurisdiksiyası doğumdan dəfnə qədər həyatın bütün sahələrini əhatə edir: yəhudiliyin təsdiqi, yəhudiliyin qəbulu (giyur), kəbin, boşanma, kaşrut və dini peşələr/ixtisaslar, sünnət, mikvahlar (ritual hovuzlar), dəfn mərasimləri, fərdlər arasında mübahisələr, və s.
Ravvinlər Məhkəməsinin qərarları bütün yəhudi dünyasında və hətta bəzi hallarda müxtəlif ölkələrin  məhkəmələri tərəfindən belə tanınır.
Azərbaycanın Ravvinlər Məhkəməsinin sədri Baş Hakim, Ravvin Yaakov Hotoveli, eyni zamanda AvstriyaÇexiya ravvinlər məhkəməsinin sədri, və Avropa Rabbinlər Məhkəməsinin üzvüdür.

About the Rabbinical Court of Azerbaijan
The Rabbinical Court of Azerbaijan, was founded in 2023 by Dayan Rabbi Yaakov Hotoveli and the Chief Rabbi and Chairman of Sephardi Jewish community of Baku Rabbi Zamir Isayev.
The Rabbinical Court of Azerbaijan was recognized by the “Committee for Recognation in Courts Aboard” for Conversions and Divorce by the Chief Rabbinate of Israel.
The Jewish religious court is the most important body in Jewish public life, which helps members of the Jewish community live in accordance with Jewish law and tradition. The court's jurisdiction extends to all areas of life from birth to burial: confirmation of Jewishness, adoption of Judaism (giyur), weddings, divorces, kashrut and religious professions/specialties, circumcision, mikvahs (ritual pools), funeral services, Din Torah (litigation on disputes between individuals), and so on.
The decisions of the Rabbinical Court are recognized throughout the Jewish world and, in certain cases, are recognized in secular courts and organizations in other countries.
The head of the Rabbinical Court of Azerbaijan is Dayan Rabbi Yaakov Hotoveli, who is also the head of rabbinical Court of Austria and the Chech Republic , also he is a member of European Rabbinical Court.